Stres

stres

Wszechobecny stres

  • Czy potrafisz okazywać swoje emocje?
  • Czy czujesz się przytłoczony liczbą zadań, które musisz wykonywać każdego dnia?
  • Czy jesteś osobą, która lubi mieć wszystko pod kontrolą?
  • Czy nalegasz aby wszystko było zawsze robione na Twój sposób?
  • Czy masz problemy ze snem, szczególnie w noc poprzedzającą jakieś ważne wydarzenie?
  • Czy często zamartwiasz się tym co przyniesie jutro?

Stres jest nieuniknionym elementem naszego życia - kłopoty finansowe, rywale i napięte terminy w pracy, za mało snu, za dużo obowiązków, codzienne korki, kapryśny dzieciak, kłótliwa sąsiadka, brak czasu na właściwe odżywianie… Można wymieniać w nieskończoność.

Stres przeważnie stymuluje nasz organizm do działania. Taka forma stresu jest dobra dla naszego organizmu. Hormon stresu sprawia, że że serce pracuje szybciej, zwiększa się szybkość oddechu, mięśnie są napięte. W ten sposób ciało przygotowuje się do wzmożonej aktywności fizycznej. Jednak czasami stres jest stanem bardziej emocjonalnym niż fizycznym lub nie ma możliwości uwolnienia napięcia fizycznego spowodowanego hormonami stresu.  Jeżeli stoimy w korku i wiemy, że spóźnimy się na ważne spotkanie, niewiele można zrobić aby uwolnić stres. Stres jest normalną reakcją na presję z zewnątrz. Ludzie zwykle reagują dwojako na sytuacje stresogenne – walczą z nimi lub od nich uciekają.

Stres staje się prawdziwym problemem, gdy otaczające nas problemy przytłaczają, gdy nie potrafimy sobie z nimi już radzić. Takie sytuacje prowadzą do koncentracji hormonów stresu w naszym ciele. Długie okresy stresu powodują wiele destrukcyjnych zmian biologicznych w naszym organizmie.

Fizyczne objawy stresu to suchość w ustach, napięte mięśnie szyi, ramion i pleców, przewlekłe dolegliwości pleców, bóle głowy, niestrawność, drżenie, tiki mięśni, bezsenność i zmęczenie.

Z biegiem czasu stres może prowadzić do bólów pleców, głowy, wzrostu ciśnienia krwi, niestrawności, nadmiernego pocenia, problemów z sercem, drażliwości, stanów niepokoju.

Emocjonalne objawy  stresu to trudności z koncentracją, uczucie napięcia, drażliwość, impulsywne zachowania, trudności w podejmowaniu decyzji, negatywne myślenie, niepokój, depresja lub poczucie zaniżonej wartości. Mamy również do czynienia z osłabieniem układu odpornościowego, co z kolei może prowadzić m.in. do chorób serca, wrzodów żołądka lub dwunastnicy czy udaru mózgu.

Stres wpływa na intensyfikację przyjmowania używek - papierosów, alkoholu, narkotyków.

Żyjąc w ciągłym stresie musimy zadbać o to, żeby organizm miał szansę na regenerację swoich sił witalnych. Jeżeli będziemy w stanie rozpoznać nasze osobiste reakcje fizyczne i psychiczne na stres, to jest to połowa sukcesu.

Możemy starać się redukować negatywne efekty, jakie stres wywiera na nasze życie. Sposoby łagodzenia stresu to między innymi:

  • Wysiłek fizyczny - joga, tenis, turystyka piesza czy rowerowa, pływanie lub taniec - przeciwdziała koncentracji hormonów stresu w organizmie i powoduje ogólne rozluźnienie układu nerwowego.
  • Słuchanie muzyki, czytanie książek, medytacje powodują rozluźnienie psychiczne, zwiększając rolę wypoczynku w naszym życiu.
  • Rozmowa o sytuacjach powodujących stres z bliskimi, przyjaciółmi, rodziną.
  • Zdrowe odżywianie. Zmiana diety, np. ograniczenie kawy i innych napojów zawierających kofeinę może zmniejszyć nerwowość, niepokój, bezsenność. Również spożywanie produktów pełnoziarnistych pobudza produkcję serotoniny, neuroprzekaźnika mózgu, który wpływa na dobre samopoczucie.
  • Unikanie takich substancji jak alkohol, narkotyki oraz nikotyna. Obniżają one zdolności organizmu do radzenia sobie ze stresem.
  • Suplementacja diety w ważne dla układu nerwowego i immunologicznego witaminy i minerały.